Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej 12.07.2022 r.

20220712_113959
Dzisiaj 12 lipca 2022 r., w miejscowości Węgry, odbyły się Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej zorganizowane przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Gminę Żórawina.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (ustanowiony 29 września 2017 roku), to polskie święto państwowe, obchodzone 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa, poświęcone mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 przed pomnikiem Wincentego Witosa w Węgrach.
Swoją obecnością uświetnili je: Poseł na Sejm RP Paweł Hreniak, Wicewojewoda Jarosław Kresa, Starosta Powiatu Oławskiego Zdzisław Brezdeń, Wójt Gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik, Wójt Gminy Borów Waldemar Grochowski, Wójt Gminy Żórawina Jan Żukowski, przedstawiciel Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu mjr Marek Dąbrowski, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Paweł Rozdżestwieński oraz naczelnik Wojciech Trębacz, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Tytus Czartoryski,
Stanisław Ułaszewski – prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg dolnośląski,
Major Jan Paluchniak- prezes środowiska Batalionów Chłopskich,
dowódca 16 Dolnośląskiego Brygady Obrony Terytorialnej płk Artur Barański, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Kresowej z Wrocławia,
przedstawiciele z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu oraz Komisariatu Policji w Kobierzycach
dyrektor Związku Ślęza Oława Andrzej Ćwiek, prezes “Inwestrol” Józef Śliwa,
instytucje rolnicze – KOWR, ARiMR, przedstawiciele władz samorządowych – członkowie Zarządu Powiatu, radni powiatowi, gminni, sołeccy, żołnierze garnizonu Wrocław, organizacje kombatanckie, Dzierżoniowska Grupa Rekonstrukcyjna, Szkoła Podstawowa z Borka Strzelińskiego, Polakowic, Węgier, Żórawiny, dyrektorzy szkół, sołtysi, Kolo Gospodyń Wiejskich w Węgrach i pracownicy urzędu gminy.
Proboszcz: ks. mgr Adam Andrejczuk
Po przemówieniach gości, kompania honorowa oddała salwę honorową. Wyjątkowym punktem obchodów było uhonorowanie Wójta Jana Żukowskiego medalem AK przez prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg dolnośląski.
Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy pomniku Wincentego Witosa oraz odbył się przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Węgrach występ patriotyczny.
Koło Gospodyń Wiejskich w Węgrach przygotowało dla gości poczęstunek w postaci wiejskiego stołu.
Ceremoniał poprowadził pan Wojciech Trębacz z IPN Oddz. Wrocław.
Udostępnij: