ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW GMINY ŻÓRAWINA I WSZYSTKICH GOŚCI

blog-img-08

Pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązującym do pamiętnych słów św. Jana Pawła II, w niedzielę 6 stycznia 2019 roku Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami. Po raz pierwszy Orszak przejdzie w Żórawinie.

Motywem przewodnim najbliższego Orszaku Trzech Króli będzie zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami św. Jana Pawła II, nawołującymi do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w Polsce i do osobistej pracy nad przemianą serc. „Wraz z Trzema Królami, którzy będą pochodzili z różnych stron świata oraz będą reprezentowali trzy różne pokolenia, wyruszymy w drogę, aby zanieść do Stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza ziemi, odnowy naszej Ojczyzny oraz odnowy serca każdego z nas” – czytamy w zaproszeniu organizatorów Orszaku Trzech Króli. Podczas Orszaku przeprowadzimy zbiórkę na zakup traktora dla syryjskiej wioski Malula, która została zniszczona przez Państwo Islamskie, a wielu chrześcijan wymordowanych.               

Podczas orszaków w Polsce przeprowadza się zbiórki charytatywne. Społeczność Żórawiny chce przeznaczyć zbiórkę na kupno traktora dla syryjskiej wioski Malula leżącej pod Damaszkiem. Jest to jedno z trzech miejsc na świecie (pozostałe to syryjskie wioski As-Sarcha i Dżabadin), gdzie zachował się w codziennym użyciu zachodni dialekt języka aramejskiego, którym posługiwał się Jezus. W czasie wojny domowej w Syrii Malula była atakowana przez radykalnych islamistów, którzy grabili i palii chrześcijańskie domy oraz kościoły, a także zabijali mieszkańców, którzy nie poddali się konwersji na islam. Do poważnego ataku na miejscowość doszło we wrześniu 2013. Wówczas ekstremiści kontrolowali Malulę przez 11 dni. Dżihadyści ponownie zajęli Malulę na przełomie listopada i grudnia 2013 w trakcie kampanii w górach Kalamun. Wówczas radykałowie mordowali chrześcijan oraz m.in. splądrowali klasztor św. Tekli, z którego uprowadzono 12 zakonnic. Bandyci zrabowali wszystkie napotkane dzieła sztuki oraz wszelkie wyposażenie historycznych świątyń, sugerując potem, że spłonęły w wznieconych przez nich pożarach. Islamiści niszczyli święte dla chrześcijan budowle także od zewnątrz, kradnąc dzwony oraz pozbawiając świątynie wieńczących je krzyży. Nie oszczędzili także górującej nad miastem figury Chrystusa. Rozpacz lokalnej społeczności, która przetrwała dramatyczne wydarzenia, a która nadal walczy o swoje miasto w dawnym jego kształcie, potęguje fakt, iż padli ofiarą muzułmanów, którym sami pomagali wznieść meczet, by i oni mieli swoje święte miejsce.             

Dziś do Maluli powróciło około 150 rodzin chrześcijańskich, które żeby móc zacząć godnie żyć potrzebują do uprawy pól (zniszczonych i zaniedbanych od wojny) 2 traktorów. To jedyna szansa na to żeby zatrzymać tam chrześcijan. Projekt realizujemy wspólnie z Papieskim Stowarzyszeniem POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE  Pomóżmy braciom i siostrom w wierze w Syrii.   

Dla uczestników Orszaku w Żórawinie przygotowano 400 koron, 100 śpiewników, blisko 1000 nalepek  na ubrania z logo Orszaku. 

Prosimy aby dzieci przybyły w orszakowym przebraniu.  Dla dzieci przygotowano szereg atrakcji i nagród.

Czynnie włączmy się w śpiew kolęd podczas Orszaku. 

Przybądźmy z rodzinami. Zaprośmy gości. 

Orszak w Żórawinie przejdzie ulicami: Wrocławską, Małowiejską, Urzędniczą, Bankową, Kopernika. 

Zakończenie przy Gimnazjum z „niespodzianką”. 

W parafii św. Józefa jest możliwość przez cały tydzień otrzymania plakatów i ulotek orszakowych.   

 

Mecenat nad Orszakiem i koncertem objął Arcybiskup Metropolita Wrocławski, Wójt Gminy Żórawina i Starosta Powiatu Wrocławskiego.

 

 

Udostępnij: