Wirus H5NS (grypa ptaków)

blog-img-08

Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu wraz z Powiatowym Lekarzem Weterynarii informują, że w dniu 19-01-2017 r. na terenie Wrocławia został stwierdzony pierwszy przypadek wystąpienia wirusa H5NS (grypa ptaków). Zarażony tym wirusem był martwy łabędź, który został wyłowiony z rzeki Odry w okolicy Wyspy Bielarskiej.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla człowieka.

Cechuje się natomiast dużą odpornością na działanie czynników środowiska, w związku z czym łatwo i szybko rozprzestrzenia się w otoczeniu.

Dlatego zaleca się:

– ograniczenie ruchu a zwłaszcza spacerów ze zwierzętami w okolicach Wyspy Słodowej i Bielarskiej,

– a w celu ograniczenia powstania skupisk ptactwa wstrzymanie się z dokarmianiem dzikiego ptactwa wodnego, na terenie całego Wrocławia.

Ponadto przypomina się o obowiązku bezwzględnego przestrzegania rozporządzenia Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które między innymi nakazuje właścicielom drobiu i gołębi:

– trzymanie ptaków w zamknięciu,

– rejestracji swoich hodowli u Powiatowego lekarza Weterynarii we Wrocławiu.

Dotyczy to także posiadaczy nawet jednej kury czy gołębia.

Przypadki znalezienia podłych ptaków (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów a także większych skupisk padłych kaczek, łysek, siewek, perkozów, mew) należy zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu – telefon 71/3479820.

Wszelkie aktualne informacje związane z grypą ptaków dostępne są na stronach Internetowych Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii www.wroc.wiw.gov.pl oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii www.wroc.piw.gov.pl.

W przypadku niepokojących sygnałów wystąpienia wirusa H5NS prosimy o kontakt z Urzędem Gminy Żórawina – Rolnictwo i ochrona środowiska tel. 71/381-41-28 lub z Komisariatem Policji w Żórawinie tel. 71/ 3165007.

Udostępnij: