VI edycja Festiwalu 4 Żywiołów

blog-img-08

W niedzielę 11 września, przy pięknej słonecznej pogodzie w Żórawinie odbył się Festiwal 4 Żywiołów – święto gmin: Kąty Wrocławskie, Siechnice, Kobierzyce, Żórawina i Domaniów stowarzyszonych w Lokalnej Grupie Działania Lider A4. Wójtowi Janowi Żukowskiemu, Gospodarzowi Gminy Żórawina, na terenie której odbywała się tegoroczna edycja towarzyszyli: Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki, Dyrektor Oddziału Dolnośląskiego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Mirosław Kulesza, Burmistrz Kątów Wrocławskich Antoni Kopeć, Wójt Gminy Domaniów Wojciech Głogulski, Wójt Gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik, Zastępca Burmistrza Gminy Siechnice Lesław Kubik, Sekretarz Gminy Siechnice Barbara Kostecka, a także Zastępca Wójta Gminy Żórawina Tomasz Gracz, Sekretarz Gminy Żórawina Maria Firecka, radni i sołtysi ze wszystkich wymienionych gmin. 

Dzień był pełen atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przeprowadzano konkursy ortograficzne, zdobnicze, warsztaty rękodzielnicze z filcowania i decopuage. Odbywały się pokazy modeli latających (bitwy powietrzne przy gimnazjum i szkole podstawowej), wielkie zainteresowanie wzbudził balon, który wznosił na wysokość kilkudziesięciu metrów wszystkich chętnych ustawionych w długiej kolejce.

W przeprowadzonych przez Koło PZW w Żórawinie zawodach wędkarskich najlepiej spisała się drużyna z Żórawiny, która rywalizowała z drużynami z Siechnic i Kobierzyc.

W trakcie festiwalu ogłoszono również konkurs na produkt lokalny, w którym wystawcy mogli zaprezentować się w czterech kategoriach: rękodzieło, twórczość artystyczna, usługi lokalne, kulinaria.  Na zorganizowanych na ulicy Mikołaja Kopernika stoiskach można było podziwiać prace malarskie, rękodzieło, eksponaty muzealne i zasoby regionalne poszczególnych miejscowości, ale także kosztować lokalnych specjałów i wyrobów spożywczych (miody, wędliny, ciasta i inne). Prezentowały się także Gminne Biblioteki aby zachęcić młodego czytelnika do przyjścia do Biblioteki. Czas spędzony na Festiwalu umilały nam występy artystyczne zespołów i solistów, reprezentantów każdej gminy, takich jak: Orkiestra Dęta przy OSP w Domaniowie, zespół Abażury, zespoły ludowe, chóry i młode talenty.

Foto: Waldemar Duda

Udostępnij: