Uroczyste przekazanie symbolicznego czeku dla mieszkańców Syrii

blog-img-08

3 marca w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie odbyło się uroczyste przekazanie symbolicznego czeku na ręce ks. prof. Waldemara Cisło, dyrektora sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia ,,Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. W uroczystości udział wzięli: minister Beata Kempa, marszałek Ewa Mańkowska oraz wójt gminy Żórawina Jan Żukowski oraz mieszkańcy.

Akcja, której celem była zbiórka funduszy na zakup ciągnika dla mieszkańców zmobilizowała wiernych ze wszystkich parafii przynależących do gminy: św. Oblubieńca NMP w Żórawinie, św. Jadwigi w Węgrach, Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaksonowie, Narodzenia NMP w Turowie oraz Miłosierdzia Bożego w Rzeplinie.

Patronat nad projektem objął metropolita wrocławski abp Józef Kupny, projekt został zrealizowany dzięki współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Kilka słów o mieście Malula – w czasie wojny domowej w Syrii, miasto było atakowane przez radykalnych islamistów, którzy grabili i palii chrześcijańskie domy oraz kościoły, a także zabijali mieszkańców, którzy nie poddali się konwersji na islam.  Rozpacz lokalnej społeczności, która przetrwała te dramatyczne wydarzenia, a która nadal walczy o swoje miasto w dawnym jego kształcie, potęguje fakt, iż padli ofiarą muzułmanów, którym sami pomagali wznieść meczet, by i oni mieli swoje święte miejsce.  Dziś do Maluli powróciło około 150 rodzin chrześcijańskich, które aby móc zacząć godnie żyć potrzebują do uprawy pól (zniszczonych i zaniedbanych od wojny) traktor. To jedyna szansa na to żeby zatrzymać tam chrześcijan i pomóc im żyć godnie.

To już kolejna akcja pomocowa dla chrześcijan w Syrii wspierana przez metropolitę wrocławskiego abp Józefa Kupnego. Wcześniej realizowany był dolnośląski projekt „Dar dla Aleppo” w ramach którego zebrano 1.2 mln zł na zakup aparatury medycznej dla szpitala św. Ludwika. Z tej okazji powstała również specjalna strona internetowa: http://dardlaaleppo.ewangelizacja.info/

W związku z powyższą, piękną inicjatywą, Wójt Gminy Żórawina – Jan Żukowski pragnie złożyć serdeczne podziękowania inicjatorowi akcji – ks. Proboszczowi parafii pw. św. Oblubieńca NMP w Żórawinie – Cezaremy Chwilczyńskiemu.

 

Zdjęcia: E.J. oraz wiadomosci.tvp.pl

Udostępnij: