Uroczyste Otwarcie Nowej Remizy Strażackiej OSP Węgry – 23.03.2024r.

20240323133201_IMG_5147

W sobotę, 23 marca bieżącego roku, malownicza miejscowość Węgry zamieniła się w centrum wyjątkowego wydarzenia – uroczystego otwarcia nowej Remizy Strażackiej przeznaczonej dla druhów i druhen Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrach oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Węgry. To niezwykle ważne wydarzenie zgromadziło liczne grono znamienitych gości, którzy przybyli, aby uczestniczyć w tej doniosłej ceremonii.

Wśród zaproszonych osób znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, druhowie i druhny OSP z Rzeplina, Żórawiny, Domaniowa, Borowa oraz Radni Gminy i Sołtysi. Nie zabrakło także dyrektorów szkół podstawowych z Wilczkowa, Rzeplina, Węgier i Polakowic, którzy przybyli w asyście pocztów sztandarowych.

Oprócz nich, wśród gości byli obecni, Wicewojewoda Jacek Protasiewicz, Zastępca Burmistrza Siechnic Lesław Kubik, Naczelnik Miasta Oława Robert Kuświk, Prezes Powiatowego Zarządu ZOSP RP Arkadiusz Małecki, Prezes Wojewódzkiego ZOSP RP Tomasz Stanowski, mł. bryg. Tomasz Szwajnos zastępca Komendanta Miejskiego PSP we Wrocławiu, Zastępca Dowódcy JRG-9 mł. kpt. Tomasz Staniec, Komendant Komisariatu Policji w Kobierzycach Komisarz Sławomir Tylicki, Kierownik Rewiru Żórawina mł. asp. Łukasz Cywiński, ksiądz Proboszcz Adam Andrejczuk, Pani Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Marta Ćwiklińska.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Parafii św. Jadwigi, której przewodniczył ksiądz proboszcz Adam Andrejczuk. Po mszy poczty sztandarowe, jednostki OSP oraz mieszkańcy przemaszerowali z kościoła do nowo wybudowanej strażnicy, gdzie miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie obiektu.

Podczas uroczystości głos zabrali przedstawiciele władz lokalnych oraz zaproszeni goście, w tym także reprezentanci Jednostek Straży Pożarnej. Wójt gminy Żórawina Jan Żukowski szczególnie podkreślił ogromne znaczenie pracy OSP i ich poświęcenie dla społeczności. Następnie odczytał list od Wicepremiera Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, który był wyrazem uznania dla niezwykłej pracy strażaków, ich poświęcenia aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom Gminy Żórawina.

Uroczystość umilił występ Orkiestry Dętej OSP w Domaniowie. Nie zabrakło także występów dzieci ze Szkoły Podstawowej w Węgrach oraz ogłoszenia wyników konkursu plastycznego „Węgierska Remiza Strażacka oczami dziecka” , który dodatkowo uświetnił tę wyjątkową okazję. Zwycięskie prace zostały przekazane strażakom OSP Węgry, aby ozdobiły i upiększyły to nowe miejsce.

Po przecięciu wstęgi i poświęceniu budynku wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek, który z sercem przygotowały KGW „Węgierki” i ich zaprzyjaźnione koła.

Wójt Gminy Żórawina Jan Żukowski pragnie raz jeszcze podziękować wszystkim osobom, a w szczególności członkom OSP Węgry i Gospodyniom Wiejskim za ogromne zaangażowanie w organizację tak wspaniałej, wyjątkowej i historycznej uroczystości, podkreślając, że to nie tylko dzień otwarcia remizy, lecz również symboliczny moment jedności i solidarności społeczności, która docenia i wspiera pracę oraz poświęcenie strażaków ochotników.

 

REMIZA OSP – HISTORIA BUDOWY

  • 14.07.2022 r. dokonano symbolicznego wręczenia PROMESY w ramach III Edycji Programu Inwestycji Strategicznych – PGR. Uzyskano 1 980 589,00 zł dotacji.
  • 30 stycznia 2023 roku, po rozstrzygnięciu przetargu podpisano z firmą ECA DESIGN z Wrocławia umowę na wybudowanie obiektu.
  • Zakres inwestycji obejmował budowę:

a) budynku usługowego remizy strażackiej z garażami i salą szkoleniową,

b) małej architektury i układu zieleni,

c) nawierzchni utwardzonych, tj. dojść, dojazdów, parkingów,

d) infrastruktury technicznej uzbrojenia terenu

e) odnawialnych źródeł energii,

e) nowoczesnej infrastruktury teletechnicznej

  • Zakończenie inwestycji: odbiór dokonany 12 marca 2024.
  • 15.03.2024 nowoczesną remizę zgłoszono do ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku”,
  • Uroczyste otwarcie i przekazanie strażakom: 23.03.2024 r.
Udostępnij: