Uroczyste obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – Węgry 12.07.2023 r.

21

12 lipca 2023 r., w naszej gminie, w miejscowości Węgry, obchodziliśmy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, uroczystość zorganizowaną przez Wojewodę Dolnośląskiego, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Gminę Żórawina.

Święto zostało ustanowione 29 września 2017 roku, jako święto państwowe, obchodzone 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa, poświęcone mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 przed pomnikiem Wincentego Witosa w Węgrach.

Swoją obecnością uświetnili je między innymi: Wicewojewoda Jarosław Kresa, Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego: Tytus Czartoryski i Damian Mrozek, Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki wraz z członkami Zarządu oraz Radnymi powiatu, Wicestarosta Powiatu Oławskiego Witold Niemirowski, Wójt Gminy Oława Artur Piotrowski, Wójt Gminy Borów Waldemar Grochowski, Wójt Gminy Stoszowice Paweł Gancarz, reprezentacja Gminy Siechnice, przedstawiciel Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu, dowódcy wojsk lądowych i lotniczych, naczelnik we wrocławskim Oddziale IPN Wojciech Trębacz,

Prezes Zarządu Ogólnopolskiego – Leopold Jan Gomułkiewicz oraz Prezes Zarządu okręgu dolnośląskiego prof. dr hab. Stanisław Ułaszewski – Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej wraz z dowódcą, Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Kresowej z Wrocławia, przedstawiciele z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu oraz Komisariatu Policji w Kobierzycach, dyrektor Związku Ślęza Oława Andrzej Ćwiek, prezes “Inwestrol” Józef Śliwa, instytucje rolnicze – KOWR, ARiMR, radni gminni, sołeccy, żołnierze garnizonu Wrocław, organizacje kombatanckie, Grupa Rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Gloria Victis z Wieruszowa, Szkoła Podstawowa z Borka Strzelińskiego, Polakowic, Węgier, Żórawiny, Wilczkowa dyrektorzy szkół, sołtysi, Koło Gospodyń Wiejskich w Węgrach i pracownicy urzędu gminy, w zastępstwie ks. Proboszcza: ks. Paweł Nizioł.

Po przemówieniach gości i gospodarzy, wspólnej modlitwie, kompania honorowa oddała salwę honorową. Wyjątkowym punktem obchodów było uhonorowanie wszystkich mieszkańców Gminy Żórawina medalem pamiątkowym AK przez Prezesa Zarządu Ogólnopolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Leopolda Jana Gomułkiewicza, za współpracę i postawę na rzecz patriotyzmu i środowisk kombatanckich. W imieniu mieszkańców Gminy Żórawina medal odebrali: Pani sołtys wsi Węgry Ewa Pukal oraz Wójt Gminy Żórawina Jan Żukowski.

 

Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy pomniku Wincentego Witosa oraz odbył się przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Węgrach występ patriotyczny.

Koło Gospodyń Wiejskich w Węgrach przygotowało dla gości poczęstunek w postaci wiejskiego stołu.

Ceremoniał poprowadził pan Wojciech Trębacz z IPN Oddz. Wrocław.

Udostępnij: