Umowa na remont dachu Urzędu Gminy podpisana

Termo UG Żórawina

W ramach drugiego w tym roku postępowania na „Remont dachu budynku Urzędu Gminy w Żórawinie” udało się skutecznie wyłonić  i podpisać umowę na przeprowadzenie prac budowlanych.
Najkorzystniejszą ofertę przedłożyło konsorcjum:

  • Przedsiębiorstwo Budowlane Robert Nortman, 64-115 Święciechowa, ul. Leszczyńska 54

oraz

  • Remondek Sebastian Gorczyca, 64-111 Lipno, ul. Malinowa 12.

W tym roku rozpocznie się również termomodernizacja budynku urzędu, przy ulicy Kolejowej 6, co będzie miało miejsce przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej a konkretnie programu FEDŚ – Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska, który przeznaczony jest dla zabytkowych obiektów użyteczności publicznej. Przygotowania do tej inwestycji trwają od wielu miesięcy, zakres termomodernizacji i remontu obwarowany jest wymogami Dolnośląskiego Urzędu Ochrony Zabytków. Koszty inwestycyjne przekraczają milion złotych, dlatego przeprowadzane będą z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Poprawi się nie tylko wygląd budynku, ale również bilans energetyczny. Wygląd urzędu to oczywiście istotna sprawa, ale zdecydowanie większy priorytet posiadają obiekty takie jak szkoły, drogi, oświetlenie, które wpływają na warunki kształcenia oraz bezpieczeństwo mieszkańców gminy. Warto dodać przy tym, że stale rozwijane są e-usługi, które docelowo mają doprowadzić do braku konieczności osobistej wizyty w urzędzie.

Kilka słów o zabytku: „willa o charakterystycznej bryle i wystroju elewacji, które tworzą ważny element zabudowy wsi z I ćw. XX wieku. Czas jej powstania określają daty wyryte w tynku komina w części strychowej. Są to daty 1912 i 1924 rok. Willa posiada znaczenie lokalne, komponując bezpośrednie otoczenie stacji kolejowej. Urząd Gminy jest obiektem murowanym z cegły. Został wzniesiony na nieregularnym rzucie, budynek jest podpiwniczony, o czterech kondygnacjach nadziemnych, przykryty wielospadowym dachem stromym z lukarnami. Dach jest pokryty dachówką ceramiczną „karpiówką” płaską układaną podwójnie w koronkę, w kolorze ceglastym, matowym.”

 

Udostępnij: