Relacja z pikniku rodzinnego w Karwianach

blog-img-08

6 czerwca 2015r. w podwrocławskiej wsi Karwiany odbył się piknik rodzinny pod hasłem „”Kiedy śœmieje się dziecko, śœmieje się cały œświat”” (Janusz Korczak), zorganizowany przez sołtysa wsi Karwiany-Komorowice, pana Tomasza Krzywdę, oraz Radę Sołecką.
Celem tej uroczystoœci było propagowanie korczakowskiego hasła, a tym samym integrowanie rodzin oraz celebrowanie wspólnie spędzanego wolnego czasu rodziców wraz z dziećmi. Na festyn również przybyli mieszkańcy okolicznych miejscowośœci naszej gminy.

O godzinie 15:00 rozpoczęła się oficjalna częœć obchodów Dnia Dziecka – został poœwięcony przez księdza Mieczysława Michajluka nowo powstały plac zabaw, a następnie otwarty i dopuszczony do użytku publicznego przez wójta gminy Żórawina – pana Jana Żukowskiego.

Następnie został odczytany przez paniš Dorotę Dziemaszkiewicz list otrzymany od Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka, pełen ciepłych, ale i refleksyjnych słów.

Dzień wczeœniej na śœcianach śœwietlicy zawisły plakaty z hasłami propagującymi Prawa Dziecka, m.in.: „To, że mam metr dziesięć, nie znaczy, że możesz patrzeć na mnie z góry”, „To, że nie noszę krawata, nie znaczy, że nie zasługuję na twój szacunek”.

Dzieci wzięły udział w dyskusji o swoich prawach – okazało się, że są œwiadomymi, mądrymi, młodymi ludŸmi. Najważniejsze dla siebie prawo uwieczniły w konkursie plastycznym. Nagrodami były podarunki z Dziecięcym Telefonem Zaufania, a także książki z autografem Rzecznika Praw Dziecka.

Atrakcji było co niemiara. Zorganizowane zostały przez Akademię Piłkarską „Jedenastka” zawody i konkurencje sportowe, w których rodzice i dzieci chętnie brały udział.

W chwilach wytchnienia, między zmaganiami sportowymi, uczestnicy zarówno mali, jak i więksi, mogli skorzystać z wielu bezpłatnych atrakcji, które zapewnili sponsorzy oraz organizatorzy, między innymi: dmuchany zamek ze śœlizgawką, trampolina do skakania, suchy basen z piłeczkami, mini disco, militaria wojskowe, malowanie twarzy i stemplowanie ciała, skręcanie balonów, przejażdżki konne. Dzieci brały udział w różnorodnych warsztatach (ceramicznych i plastycznych) oraz konkursach z nagrodami. Nad utrzymaniem atmosfery beztroskiej zabawy czuwali animatorzy, którzy w kreatywny sposób zachęcali do zabawy nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Jednym z ważniejszych wydarzeń tego dnia był przyjazd na syrenach dwóch zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej z Rzeplina i ich profesjonalny pokaz uwalniania z wraku pojazdu osób poszkodowanych w wypadku drogowym. W przedstawionej sytuacji strażacy-ratownicy musieli zabezpieczyć miejsce zdarzenia, odłączyć źŸródła napięcia, wykonać dostęp przy użyciu sprzętu hydrauliki siłowej do dwóch osób poszkodowanych oraz udzielić im pierwszej pomocy. Każdy krok był objaœniany przez druha OSP. To wydarzenie wywołało wiele emocji wśœród widzów, którzy przez ten czas zamarli na kilka minut. Wszyscy byli pod wrażeniem wysokiego poziomu wyszkolenia naszych strażaków. Jednak największą niespodzianką okazała się rozstawiona kurtyna wodna, dzięki której żadne dziecko nie pozostało suche.

W tle pikniku rodzinnego można było oglądać historyczną wystawę z okazji 900-lecia Żórawiny, udostępnioną dzięki Muzeum Powozów w Galowicach.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom poczęstunek w postaci różnorodnych ciast i muffinek, pieczonych przez mieszkańców, zimnych napojów, waty cukrowej, popcornu, œwieżych bułeczek oraz chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, upieczonych kilka godzin wczeœniej przez panią Joannę Garyantesiewicz z ulicy Morelowej.

Przy 30-sto stopniowym upale nie mogło obejœć się bez lodów. Wszystkie dzieci, dzięki firmie NORDIS z Wrocławia, otrzymały po 3 rodzaje lodów o różnych porach dnia.

Każde dziecko wróciło do domu szcz궜liwe, z rękami pełnymi nagród, którymi były: bidony, œniadaniówki, linijki z kalkulatorem, podkładki pod myszkę, smycze, breloczki z misiem, opaski odblaskowe, plany lekcji, magnesy na lodówkę oraz balony (od Rzecznika Praw Dziecka), puzzle, gry i zabawy edukacyjne, układanki, ksišżeczki, kolorowanki, zakładki do książek i balony (od Wydawnictwa Bright Junior Media, producenta serii edukacyjnej CzuCzu), duże skarbonki w kształcie zwierzštek (od pani Agnieszki Sujki), ilustrowane ksišżki z bajkami dla dzieci (od państwa Harasym), gry komputerowe, zestawy majsterkowiczów, zestaw samochodów, plecaki, rakietki do grania (od pana Waldemara Chmielewskiego), 80 zdrowych chipsów Pop Cool w czterech smakach (od firmy SONKO), 400 lodów (od firmy NORDIS).

Dzieci były tak obdarowane, że same nie mogły wszystkiego unieśœć. Potrzebowały pomocy swoich rodziców. Każde dziecko otrzymało podarunki od Rzecznika Praw Dziecka. Za zajęcie pierwszych miejsc w konkursach dzieci otrzymywały bardzo wartośœciowe prezenty z serii edukacyjnej CzuCzu. Bo „kiedy œmieje się dziecko – œmieje się cały śœwiat”….

PODZIĘKOWANIA
Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Jan Paweł II

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim SPONSOROM zaangażowanym na rzecz organizacji Dnia Dziecka w Karwianach. Dzięki hojnoœci i ofiarnoœci ludzi dobrej woli możliwa była realizacja tego celu. Dziękujemy za pomoc, życzliwoœć, zrozumienie oraz wsparcie rzeczowe i finansowe:

Panu Markowi Michalakowi – Rzecznikowi Praw Dziecka
Panu Janowi Żukowskiemu – Wójtowi Gminy Żórawina
Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żórawinie
Strażakom z OSP w Rzeplinie
Panu Oktawianowi Chwaœcikowi – Deweloperowi firmy Prodim
Panu Waldemarowi Chmielewskiemu
Państwu Marii i Krzysztofowi Harasym
Pani Agnieszce Sujce
Panu Mariuszowi Koszeli ze skupu Złomu w Wojkowicach za udostępnienie wraku
Wydawnictwu Bright Junior Media – producentowi serii edukacyjnej CzuCzu
Firmie SONKO – producentowi chipsów Pop Cool
Firmie NORDIS – producentowi lodów

Wyrażając swoją wdzięcznoœć za wielkie serce i dobrą wolę życzymy Państwu sukcesów oraz powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń.

Dziękujemy pani Dorocie Dziemaszkiewicz oraz pani Agnieszce Drapus za skuteczne poszukiwania fundatorów nagród dla dzieci.

Dziękujemy również wszystkim Państwu, którzy zaopatrzyli naszš kawiarenkę w przepyszne domowe ciasta, muffinki, ciepłe pieczywo i smalec, bez pomocy których nie udałoby się nam jej tak zorganizować. To również dzięki Państwu ten wyjątkowy dla dzieci dzień był wspaniały.

Szczególnie podziękowania kierujemy do radnej gminy Żórawina, pani Agnieszki Drapus, za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz owocną współpracę w atmosferze życzliwoœci i ukierunkowaniu na cel. Takich zaangażowanych ludzi potrzeba naszemu sołectwu i naszej gminie!

 

Fotogaleria z Pikniku – zapraszamy do obejrzenia

Udostępnij: