Większość czynności wykonujemy dzisiaj z użyciem komputerów i smartfonów. Niestety, nie zawsze te urządzenia wykorzystywane są w słusznym celu.
Straszenie, szantażowanie, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów oraz podszywanie pod kogoś wbrew jego woli z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych to podstawowe formy zjawiska zwanego cyberprzemocą. Do działań określanych mianem cyberprzemocy wykorzystywane są głównie: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, serwisy SMS i MMS.
O tym, jak walczyć i zapobiegać cyberprzemocy opowiadamy w kolejnym odcinku filmu z cyklu „Bezpieczeństwo online”:
Odc. III – Cyberprzemoc
Film powstał w ramach Programu sektorowego „Bankowcy dla Edukacji”, jednego z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.