Podziękowanie dla Strażaków OSP i służb ratunkowych za akcję z 31.10.2020 r.

blog-img-08

W związku z wydarzeniami z 31 października, polegającymi na przeprowadzeniu akcji ratunkowo gaśniczej w miejscowości Karwiany przy ul. Jarzębinowej, gdzie doszło do pożaru budynku mieszkalnego, Wójt Gminy Żórawina serdecznie dziękuje strażakom i służbom ratunkowo-gaśniczym za wykonaną z wielkim zaangażowaniem służbę.

 

Według relacji Komendanta Gminnego OSP w momencie przybycia  zastępu stwierdzono, że pali się garaż, elewacja oraz częściowo dach budynku wielorodzinnego.

Po przeprowadzeniu rozpoznania 360° ustalono, że doszło do pożaru budynku wielorodzinnego w zabudowie szeregowej. W momencie przybycia JOP, ogniem objęty był jeden z garaży wraz z wyposażeniem (m.in. samochód osobowy), elewacja budynku na szerokości ok. 5 m i wysokości całego budynku oraz dach od strony ulicy.

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez ustawienie samochodu pożarniczego. Następnie podano prąd piany ciężkiej na palący się garaż oraz prąd wody w obronie sąsiedniego budynku. Po dojeździe  zastępów JRG-9, podano prąd wody na dach oraz wprowadzono roty zabezpieczone w aparaty OUO do mieszkań w celu wykluczenia osób poszkodowanych. W tym samym czasie zamknięto zawory gazowe w budynku oraz odłączono prąd. Po dojeździe zastępu SCD, sprawiono drabinę do dachu budynku w celu podania kolejnego prądu gaśniczego. Następnie wprowadzono ratowników PSP i OSP z kamerami termowizyjnymi i liniami gaśniczymi zakończonymi lancami na poddasze obiektu, w celu wykonania prac rozbiórkowych i dotarcia do ukrytych zarzewi ognia. Po tych czynnościach pożar został zlokalizowany. Dokonano prac rozbiórkowych elementów dachu oraz poddasza a całość budynku sprawdzono kamerą termowizyjną nie stwierdzając zagrożenia. W dalszej kolejności usunięto zwisające dachówki oraz zabezpieczono dach plandekami. Wszystkie mieszkania zostały sprawdzono detektorem wielogazowym Altair 4X. Na miejsce przybył przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który decyzją administracyjną wyłączył z użytkowania mieszkania. Dodatkowo miejsce zdarzenia wygrodzono taśmą ostrzegawczą i po przekazaniu protokołem działania zakończono. Do bazy powrócono po godz. 17:00.

SIS na miejscu zdarzenia:

– GBA 2,5/20 – JRG-9,

– GCBARt 5/36 – JRG-9,

– GBA 3,5/30 – OSP Rzeplin,

– SCD37 – JRG-1,

– GBA 2,5/28 – OSP Żórawina,

– GCBA 8,4/50 – JRG-3,

– SLOp – KMPSP,

– GBA 3/16 – OSP Węgry,

– SLPGaz – JRG-8,

– GBA 2/30 – JRG-3,

– GCBA – OSP Święta Katarzyna,

– SLOp – JRG-9.

Informacja: Sebastian Lewicki

Udostępnij: