Podziękowania dla Wójta Gminy Żórawina za wsparcie akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” 2014

blog-img-08

W pištek 16 maja 2014 r. we wrocławskiej Hali Stulecia odbyło się uroczyste podsumowanie akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, podczas której szczególne podziękowania za wsparcie skierowano do Jana Żukowskiego – Wójta Gminy Żórawina, który z ršk Marszałka Województwa Dolnoœlšskiego Cezarego Przybylskiego oraz redaktor TVP Wrocław Grażyny Orłowskiej-Sondej otrzymał symboliczny dyplom.

Do Wrocławia przyjechało 100 pocztów sztandarowych z całego Dolnego Œlšska, między innymi z Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie aby uczestniczyć w patriotycznej paradzie szkół zorganizowanej z okazji koncertu podsumowujšcego akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Pomysłodawczyni akcji, jest redaktor Grażyna Orłowska- Sondej, oraz dolnoœlšska kurator oœwiaty Beata Pawłowicz.

Dzięki pracy wolontariuszy udało się zapobiec ruinie m.in. zabytkowego cmentarza w Kołomyi, polskich nekropolii w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu czy Brzeżanach. W 2013r. akcja objęła ponad 50 cmentarzy m.in. w Jampolu, Zasławiu, czy Lityniu, na których pracowało ok. 700 gimnazjalistów z Dolnego Œlšska. Plany na 2014r. sš równie ambitne: w lipcu prawie 900 dolnoœlšskich uczniów pracować będzie na 63 polskich cmentarzach w okolicy Lwowa, Tarnopola i Stanisławowa. Dolnoœlšska młodzież przez cały rok prowadzi również zbiórkę pieniędzy na renowację nekropolii. W tym roku co drugi uczeń przekazał na ten cel jednš złotówkę.

Przy tej okazji podziękowania kierujemy również w kierunku uczniów Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie, dyrekcji oraz grona pedagogicznego za udział i zaangażowanie w akcję ratowania polskich nekropolii na wschodzie.

Informacja

Udostępnij: