Podziękowania dla osób zaangażowanych w organizację obchodów Dni Walki i męczeństwa Wsi Polskiej

DSC_0129

Wójt Gminy Żórawina składa podziękowania wszystkim osobom oraz instytucjom zaangażowanych w organizację obchodów Dni Walki i Męczeństwa, które odbyły się 12 lipca 2022 r. w miejscowości Węgry oraz wszystkim uczestnikom uroczystości: przedstawicielom władz wojewódzkich, samorządowych, powiatowych, służbom mundurowym, szkołom, organizacjom społecznym i kombatanckim, zaproszonym gościom, pracownikom urzędu gminy i mieszkańcom Gminy Żórawina.

Od 2017 r. upamiętniamy mieszkańców polskich wsi.

Data obchodów jest symboliczna i nawiązuje do pacyfikacji wsi Michniów w województwie świętokrzyskim, której dokonali niemieccy okupanci. Położony w pobliżu Suchedniowa Michniów stał się symbolem 817 spacyfikowanych wsi Polskich- jest nazywany Golgotą wsi polskiej. 12 lipca 1943 r. Niemcy rozpoczęli dwudniową pacyfikację Mnichowa – wsi położonej w lasach, której mieszkańcy sprzyjali partyzantom Armii Krajowej, zgrupowanym pod dowództwem por. Jana Piwnika „Ponurego” na pobliskim Wykusie. Najmłodszą ofiarą michniowskiej zbrodni był Stefan Dąbrowa – miał dziewięć dni, gdy został wrzucony do płonącego domu. Wieś zrównano z ziemią. W czasie pacyfikacji lub w związku z nią zamordowano 204 osoby.

Polska wieś wycierpiała bardzo wiele, z różnych rąk, wspierała polską partyzantkę, włączała się w działania konspiracyjne oraz pomoc.

fot. Sławomir Grymin

 

 

Udostępnij: