Planujesz zmianę źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii i otrzymanie dotacji – wypełnij ankietę

work

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z prośbą o informację na temat Państwa zamiarów dotyczących zmniejszenia zużycia energii i wykorzystania źródeł odnawialnych w BUDYNKACH MIESZKALNYCH JEDNORODZINNYCH, WIELORODZINNYCH, MIESZKALNO-USŁUGOWYCH zlokalizowanych na terenie GMINY, w których Państwo mieszkacie lub jesteście właścicielami.

  • Rosnące ceny energii oraz koszty ogrzewania naszych mieszkań i domów stają się coraz większym ciężarem dla naszych domowych budżetów. Co więcej, w perspektywie kilku lat będziemy musieli zapewne zacząć całkowicie odchodzić od węgla, który zresztą i tak nie jest już tani. Nie lepiej sytuacja wygląda z drewnem czy gazem, gdzie obserwujemy nienotowane wcześniej podwyżki.
  • To najwyższy czas, by zacząć szukać praktycznych sposobów wyjścia z tego zagrożenia. Musimy poprawiać swoje budynki tak, by zużywały, jak najmniej opału oraz przechodzić na takie formy ogrzewania i zasilania w prąd, które zmniejszą zapotrzebowanie na energię, a przy tym uniezależnią nas od zewnętrznych dostawców.
  • Te działania będą skutkować niższymi rachunkami, ale same w sobie wiążą się z wydatkami. Często niemałymi.
  • Dlatego powinniśmy się coraz baczniej rozglądać za wsparciem. Za pieniędzmi, w tym za dotacjami, na docieplanie i doszczelnianie naszych domów czy na przestawienie się na bardziej wydajne i tańsze w eksploatacji instalacje grzewcze i elektryczne.
  • Aby dostęp do takich środków był dla Państwa łatwiejszy, grupa kilkudziesięciu gmin z terenu byłego województwa wałbrzyskiego, we współpracy z Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy (https://cte.fea.pl/) postanowiła uruchomić wielki program pod nazwą Sub-Regionalny Program Modernizacji Budynków. Finansowanie Programu ma zapewnić między innymi Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Fundusz ten, z kwotą blisko 2,5 mld zł, ma być dostępny już w 2022 roku dla wybranych gmin i powiatów na Dolnym Śląsku. Może być nim objęta także nasza Gmina – Żórawina, a co za tym idzie wsparcie może trafić również do Państwa.
  • Aby tak się stało, sami mieszkańcy takich wybranych gmin muszą określić swoje potrzeby, związane z sytuacją swoich budynków i mieszkań oraz wskazać, jaki rodzaj modernizacji energetycznej swoich domów planują.
  • W tym właśnie celu stworzyliśmy ankietę, w której Państwo będziecie mogli wskazać swoje potrzeby i plany. Państwa głos i innych mieszkańców, będzie ważnym, być może jednym z najważniejszych argumentów, przemawiających za przyznaniem środków na poprawę budynków i mieszkań w Państwa gminie. Ankietę możecie Państwo wypełnić, w zależności od sytuacji, albo jako właściciel domu jednorodzinnego albo jako właściciel mieszkania (dla swojego lokalu) w budynku wielorodzinnym lub też jako zarządca nieruchomości (dla całego budynku lub odrębnie dla kilku budynków pozostających w zarządzie).

Zapraszam więc do poświecenia kilku minut i do wypełnienia ankiety znajdującej się pod adresem:

https://dobrebudynki.pl/

Udostępnij: