Otwarcie „kapsuły czasu” z kościoła Św. Trójcy w Żórawinie

blog-img-08

Dziś – 19 lipca 2019 roku, punktualnie o 12.00 w obecności proboszcza żórawińskiej parafii ks. Cezarego Chwilczyńskiego, dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu prof. UWr. dr hab. Piotra Oszczanowskiego, Zastępcy Wójta Tomasza Gracza, wiceprzewodniczącego Rady Gminy Piotra Żelazo, konserwatora zabytków, wykonawcy, przedstawicieli rady parafialnej, mieszkańców oraz mediów, otwarto oficjalnie dwie kapsuły z chełmu wieży wieńczącej zabytkowy kościół Św. Trójcy.

W 1983 roku, podczas ówczesnej renowacji kościoła, w kuli zamknięto przedmioty opisujące ten okres: gazety, dokumenty z różnymi monetami z tego okresu. Nie udało się wyjąć dokumentów z drugiej kapsuły w obawie przed uszkodzeniem, dlatego zostanie to dokonane w warunkach bezpiecznych dla zawartości przez wykwalifikowane osoby.

Zawartość kuli była nieznana do momentu otwarcia, stąd towarzyszące temu wydarzeniu emocje. Cała zawartość zostanie szczegółowo opisana i zdigitalizowana, a po zakończeniu remontu kościoła w kuli znajdą się materiały opisujące współczesną Żórawinę, z przesłaniem dla potomnych.

 

Udostępnij: