Nowe połączenie autobusowe z Wrocławiem

Z inicjatywy i pod osobistym patronatem Pana Wójta Gminy Żórawina z dniem 1 lutego 2021 r. uruchomiona zostanie nowa linia komunikacyjna relacji Oława – Domaniów – Nowojowice – Wojkowice – Żórawina – Turów – Żerniki Wrocławskie – Iwiny Rondo, pozwalająca na szybkie dostanie się do centrum Wrocławia mieszkańcom miejscowości położonych w ciągu drogi strzelińskiej oraz Żórawiny. Stało się to możliwe dzięki modelowej współpracy z włodarzami miast i gmin wchodzących w skład związku komunikacyjnego Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe. Linia oznaczona jest numerem 70 i uzyskała dofinansowanie z Funduszu Połączeń Autobusowych.

Połączenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby w ciągu kilku minut na rondzie w Iwinach można było przesiąść się do autobusów komunikacji miejskiej nr 110 oraz 145, a następnie sprawnie dostać się do centrum Wrocławia dzięki wykorzystaniu sieci wydzielonych buspasów. Wybrane kursy zostały także skomunikowane z pociągami regionalnymi odjeżdżającymi ze stacji kolejowej w Żórawinie. Mieszkańcy południowo-wschodniej części naszej Gminy po raz pierwszy uzyskają też możliwość bezpośredniego dojazdu do Urzędu Gminy.

Pasażerowie będą mogli skorzystać z nowych przystanków, które zostały wytyczone na ulicy Kolejowej w Żórawinie w okolicach sklepu DINO oraz pomiędzy Urzędem Gminy a stacją PKP. W Turowie autobus zatrzyma się obok kościoła parafialnego p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, przed wjazdem na drogę wojewódzką nr 395.

Specjalnie dla Państwa przygotowana została taryfa promocyjna, dzięki której cały obszar Gminy Żórawina traktowany jest jako jedna strefa z odpłatnością na zasadach znanych z komunikacji miejskiej na terenie Wrocławia. Jednorazowy bilet normalny kosztuje tylko 3,00zł. Przejazd na teren sąsiedniej gminy wiąże się z dopłatą w wysokości 1,00zł. W ten sposób do Domaniowa oraz Iwin można dojechać za 4,00zł, natomiast do Oławy za 5,00zł. Promocja dotyczy także biletów miesięcznych. Na terenie Gminy Żórawina cena takiego biletu wynosi 59,00zł, natomiast podróż do Iwin lub Domaniowa będzie się wiązała z wydatkiem na poziomie 99,00zł. Na trasie obowiązuje także szereg uprawnień do przejazdów ulgowych, np. dla studentów oraz osób niepełnosprawnych.

Bilety na przejazd – zarówno jednorazowe, jak i okresowe (miesięczne) – można nabywać bezpośrednio u kierowców pojazdów.

Całkowitą nowością jest wprowadzenie darmowych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do ukończenia 21 roku życia. Potwierdzeniem uprawnienia do bezpłatnego przejazdu jest w tym przypadku ważna legitymacja szkolna. Zasada ta dotyczy także Seniorów, którzy niezależnie od wieku mogą bezpłatnie podróżować na podstawie legitymacji emeryta. Młodzież szkolna oraz osoby starsze uzyskują zatem praktycznie bezpłatny dostęp do komunikacji na terenie naszej Gminy oraz miasta Wrocławia.

Szczegółowy rozkład jazdy oraz tabelę opłat za przejazd znajdą Państwo w załącznikach poniżej. Przygotowaliśmy także dla Państwa materiały promocyjne, które dostępne są w wybranych punktach handlowych w miejscowościach na trasie przejazdu autobusów oraz w Urzędzie Gminy. Będzie je można także otrzymać w autobusach do wyczerpania nakładu.

Ponieważ połączenie ma służyć przede wszystkim zaspokojeniu Państwa potrzeb dnia codziennego, zapraszam do udziału we współtworzeniu jego ostatecznego kształtu. Wszelkie uwagi i wnioski dotyczące rozkładu jazdy, punktualności autobusów, czy ich skomunikowań z pociągami lub autobusami MPK, mogą Państwo kierować bezpośrednio do mnie, pisząc na adres: wiceprezes.opgp@int.pl.

Pozostaje mi zatem życzyć Państwu przyjemnych podróży!

Mariusz Opaliński

Wiceprezes Zarządu Oławskich Przewozów Gminno-Powiatowych”.