Mikroinstalacje fotowoltaiczne dla mieszkańców gminy Żórawina

W związku z podpisaniem w dniu 13.10.2017 r. umowy o dofinansowanie z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą, już w listopadzie rusza nabór do konkursu grantowego projektu pn. Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej – mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska”. Jego celem jest udzielenie grantów na przedsięwzięcia dotyczące produkcji energii elektrycznej wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci elektroenergetycznej, polegające na montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych w budynkach jednorodzinnych. Nad realizacją projektu czuwa OTS Wolna Przedsiębiorczość – Centrum Technologii Energetycznych. To niezależna organizacja inżynierska, specjalizująca się w technologiach fotowoltaicznych i dysponująca własnym zapleczem badawczym PV oraz obiektem i instalacjami testowo-demonstracyjnymi.

Odbiorcami  projektu są mieszkańcy  gminy będący właścicielami/współwłaścicielami budynku jednorodzinnego, zlokalizowanego na terenie Gminy Żórawina, którzy dzięki realizacji projektu będą w stanie obniżyć znacząco rachunki za energię elektryczną.

Kwota przeznaczona na granty wynosi ok. 1,2 mln  PLN i posłuży dofinansowaniu około 40 instalacji na terenie gminy. Zgodnie z założeniami projektu, systemy PV będą musiały spełnić nie tylko dodatkowe rygory projektów wspieranych ze środków unijnych, ale także podwyższone wymogi techniczno-energetyczne, efektywnościowe i lokalizacyjno-budowlane.

W listopadzie zostanie uruchomiony konkurs z naborem wniosków o grant. W tym czasie udostępniony będzie  punkt informacyjny w Urzędzie Gminy, w którym udzielane będą wszelkie informacje dotyczące projektu. Jeszcze wcześniej, ze względu na liczne pytania i prośby mieszkańców zostanie uruchomione wsparcie w postaci wstępnej weryfikacji przez ekspertów PV na miejscu zgłoszonych budynków pod kątem możliwości zastosowania technologii fotowoltaicznej.

Dodatkowo, w związku z uruchamianym konkursem zostanie zorganizowane spotkanie informacyjne dla zainteresowanych mieszkańców gminy. Odbędzie się ono w środę 25.10.2017 o godzinie 18.00 w Hali Sportowej przy Gimnazjum w Żórawinie (ul. Mikołaja Kopernika 15).

O grant mogą się starać mieszkańcy Gminy Żórawina, którzy m.in.: