Komunikatu o wystąpieniu ptasiej grypy

OSTRZEZENIE_MIESZKANCY_FB

W związku z wykryciem wirusa grypy ptaków H5N1 u dzikich gęsi w miejscowości Chwałowice (powiat oławski), na wniosek Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wprowadzono strefę objętą zakażeniem obejmującą powiaty: oławski, oleśnicki i wrocławski.

W strefie tej obowiązują następujące zasady:

Nakazy:

  • Trzymanie drobiu i innych ptaków w zamkniętych pomieszczeniach lub innych bezpiecznych miejscach, uniemożliwiających kontakt z dzikim ptactwem.

  • Karmienie i pojenie ptaków w taki sposób, aby dzikie ptaki nie miały do tego dostępu.

  • Zachowanie zasad bezpieczeństwa biologicznego przy kontakcie z drobiem, w tym dezynfekcja rąk i obuwia.

  • Bezpieczne usuwanie padłych dzikich ptaków zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zakazy:

  • Organizowanie targów, pokazów, wystaw czy konkursów z udziałem drobiu lub innych ptaków.

  • Przemieszczanie dzikich ptaków i produktów pochodzących od ptaków.

Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na terenie strefy. Kontrolę i nadzór w strefie sprawują Powiatowi Lekarze Weterynarii w Oławie, Oleśnicy i Wrocławiu.

Udostępnij: