Komunikat Księdza Proboszcza w Żórawinie w związku z sytuacją zagrożenia koronawirusem

blog-img-08

W związku z zagrożeniem koronawirusem  wiele osób w naszej parafii może być zdezorientowanych i zaniepokojonych. Część naszych mieszkańców to osoby starsze, czyli te które najbardziej narażone są na zarażenie. One szczególnie potrzebują pomocy. Zwracam się z następującym apelem:

 

1. Prosimy parafian – zwłaszcza starszą młodzież z naszej szkoły w Żórawinie, ale i wszystkich innych ludzi dobrej woli o włącznie się w wolontariat, aby ofiarować  seniorom swój czas i pomoc w załatwieniu pilnych spraw urzędowych, wykupieniu lekarstw, zrobieniu zakupów w sklepach spożywczych, aby w sytuacji zagrożenie nie musieli wychodzić z domów.  Zgłoszenia dla wolontariuszy pod adresem email:  zorawina@archidiecezja.wroc.pl lub tel. 794-459-039

 

2. Prosimy osoby starsze i schorowane o zgłaszanie potrzeby takiej pomocy do parafii św. Józefa w Żórawinie.   Zgłoszenia email:  zorawina@archidiecezja.wroc.pl lub tel. 794-459-039

 

3. Prosimy naszych parafian: lekarzy i pielęgniarki o zgłaszanie gotowości współpracy z naszym duszpasterstwem, aby wspierać wolontariuszy.

 

4. Prosimy też, aby osoby starsze – zwłaszcza w niedzielę, kiedy jest wielu  wiernych uczestniczących w liturgii – pozostały w domach i nie przychodziły do kościoła. Inne osoby, które czują się osłabione, mają kaszel, podwyższoną temperaturę prosimy, aby nie uczestniczyły bezpośrednio w naszym kościele parafialnym w Mszach św. a brały w niej udział poprzez radio i telewizję: np.: o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia. Przypominamy, że duszpasterze każdego miesiąca 50. parafianom starszym i chorym -którzy wyrazili  taką potrzebę – przynoszą w Komunię Św.

 

5. Msze św. w każdą sobotę wieczorem będą od dnia 14. marca odprawiane z liturgii niedzielnej. Osoby uczestniczące w sobotniej liturgii prosimy o nie przychodzenie ponownie do kościoła w niedzielę, aby nie zwiększać liczby wiernych podczas niedzielnych liturgii.

 

6. Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni. Możemy to uczynić skinieniem głowy.

 

7. Zgodnie z przyzwoleniem Episkopatu  można przyjmować Komunie Św. na rękę. Po otrzymaniu przez kapłana Komunii Św. należy zaraz Ją spożyć.

 

8. Msze św. w niedzielę będą recytowane (nie śpiewane) z krótkim rozważaniem bądź chwilą cichej modlitwy po Ewangelii, aby zminimalizować czas przebywania w dużej  grupie wiernych. W miarę możliwości prosimy, aby zajmować miejsca w kościele w odległości 1m od siebie. Kościół jest otwarty dla wiernych przez cały tydzień i w dowolnym momencie można przyjść na indywidualną modlitwę.

 

9. Przypominamy , że w ramach programu z Bankiem Żywności i Europejskim Funduszem Pomocy Najbardziej Potrzebującym osoby w ciężkiej sytuacji materialnej mogą otrzymać bezpłatną pomoc żywnościową w parafii (makaron, olej, ryż, cukier, mleko, kasza, warzywa w puszkach, szynka konserwowa, pasztet, fasolka w puszce itp.) Warunkiem jest zaświadczenie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Formalnościami mogą w imieniu osób chorych i starszych zając się wolontariusze.

 

10. Powołujemy spośród naszych parafian specjalną kryzysową grupę pomocową wsparcia dla osób starszych i koordynacji wolontariatu w składzie: 

Ewa Durawa (4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu), 

Mirosława Wójcik (Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu),

Anna Kamińska (lekarz rodzinny),

Andrzej Soczomski (Przewodniczący Rady Parafialnej),

Marek Papierkowski (komendant Ochotniczej Straż Pożarnej w Żórawinie).

 

11. Prosimy o zachowywanie WSZELKICH ZASAD HIGIENY OSOBISTEJ I CZĘSTE MYCIE RĄK. Zalecane jest wychodzenie na świeże powietrze najlepiej wokół domu, bez kontaktu z innymi osobami.

 

12. Po Mszach św. modlić się będziemy suplikacjami :

            Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny.  Zmiłuj się nad nami.

            Od powietrza, głodu, ognia i wojny. Wybaw nas Panie!

            Od nagłej i niespodzianej śmierci. Zachowaj nas Panie!

            My grzeszni Ciebie Boga prosimy.  Wysłuchaj nas Panie!

 

13. UROCZYSTOŚĆ BIERZMOWANIA i WIZYTACJI KSIĘDZA ARCYBISKUPA JÓZEFA KUPNEGO W NASZEJ PARAFII ZOSTAJE W DNIU 16 MARCA ODWOŁANA I ODBĘDZIE SIĘ W PÓŻNIEJSZYM TERMINIE.

Udostępnij: