Informacja o inicjatywie obywatelskiej „Szczepimy bo myślimy”

blog-img-08

Po niedawnej inicjatywie obywatelskiej w zakresie dobrowolności szczepień pojawiła się kolejna inicjatywa o nazwie ”Szczepimy, bo myślimy”, która postuluje aby szczepienie dziecka było kryterium punktowanym przy przyjmowaniu maluchów do publicznych przedszkoli i żłobków. 

Informacje zamieszczone na prośbę organizatorów akcji: 

„Zachęcamy Państwa do wsparcia inicjatywy obywatelskiej „Szczepimy bo myślimy”. Naszym założeniem jest stworzenie podstaw prawnych do tego, by samorządy w Polsce mogły dodatkowo punktować zaszczepienie dziecka, jako kryterium przy ocenie przyjęcia do publicznych żłobków oraz przedszkoli. Naszym celem nie jest wprowadzenie obowiązku szczepień, gdyż taki w Polsce już istnieje i wynika to bezpośrednio z przepisów prawa. Przesłanką do nałożenia obowiązku szczepień był art. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Sam pomysł wprowadzenia obligatoryjnych szczepień ochronnych jest jednak starszy. Pierwsze szczepienia obowiązkowe zostały wprowadzone w latach 60., natomiast obecna ustawa wywodzi się bezpośrednio z Programu Szczepień Ochronnych, który powstał w 1994 r. Zgodnie z tą ustawą, osoby przebywające na terenie naszego kraju zobowiązane są, na zasadach określonych w ustawie, do poddawania się: badaniom sanitarno-epidemiologicznym, hospitalizacji, przyjmowaniu leków, oddawania materiału biologicznego do badań oraz szczepieniom ochronnym. Liczymy na Państwa pomoc. Wydrukowanie listy ze strony www.szczepimybomyslimy.pl i zebranie tych kilku, kilkunastu lub więcej podpisów. Bo wokół Państwa są ludzie, których znacie i znacie ich poglądy. Każdy w Was ma rodzinę, przyjaciół, znajomych, sąsiadów, współpracowników którzy się podpiszą. Przez ostatnie pół roku, działamy z pasją na rzecz tego projektu. Fizycznie nie jesteśmy w stanie być wszędzie. Piszemy, prosimy, rozmawiamy. Naprawdę nie siedzimy z założonymi rękami – projekt zajmuje nam kilka godzin dziennie. Ludziom się nie chce, boją się agresji antyszczepionkowców, itp. Akcja ma charakter rozproszony, więc tak naprawdę nie wiemy, ile kto głosów zebrał. Wiemy, co mamy już przysłane – ZA MAŁO. Są lekarze z małych miasteczek, którzy zebrali po kilkaset podpisów. Są studenci, którzy zebrali podobnie -można? Można! Są duże organizacje lekarzy, pielęgniarek, położnych, studentów – które nas poparły oficjalnie. Są media, są blogerzy, są sportowcy, artyści. O ich aktywnościach piszemy, jeśli się zgodzą i jeśli o nich wiemy. Liczyliśmy i nadal liczymy na Państwa – że mieszkając w Krakowie, Gdańsku, Koluszkach, Warszawie, Zakroczymiu, Pacanowie, Rzeszowie, czyli każdej mniejszej lub większej miejscowości, wyjdą Państwo z inicjatywą i zorganizują zbiórki podpisów wśród swoich społeczności. Albo przynajmniej wydrukujecie listę i zbierzecie podpisy wśród rodziny i znajomych. Wtedy nie musielibyśmy dzisiaj martwić się, czy te podpisy zbierzemy, czy nie. A przecież może się okazać, że się nie uda. A to sprawa dla nas wszystkich ważna, a nie dla tych 3-4 osób – bo ta ustawa ma być dla wszystkich, nie dla nas. Tylko, że wszyscy muszą też chcieć pomóc.  Podpisy zbieramy do 15 kwietnia 2019 r. – potrzebujemy ich minimum 100 000. A z Waszą pomocą zbierzemy ich dużo więcej. 

Prosimy o odsyłanie w tym terminie do 15.04.2019 r. już zebranych list z podpisami na adres Dolnośląskiej Izby Lekarskiej lub przyniesienie ich do Biura Rady Gminy w Żórawinie przy Al. Niepodległości 15; Dolnośląska Izba Lekarska Kazimierza Wielkiego 45 50-077 Wrocław 

Dziękujemy za wszelką pomoc, a o kolejnych terminach będziemy na bieżąco informować.” 

Link do listy poparcia  http://szczepimybomyslimy.pl/wp-content/uploads/2018/11/Lista-do-zbierania-podpisow.pdf  

Link do projektu ustawy http://szczepimybomyslimy.pl/wp-content/uploads/2018/12/Szczepimy-bo-my%C5%9Blimy-projekt-ustawy-122018.pdf  

Więcej na: www.szczepimybomyslimy.pl https://www.facebook.com/SzczepimyBoMyslimy/ ” 

 

Inicjatorzy akcji: Marcin Kostka i Robert Wagner.

Udostępnij: