GMINA ŻÓRAWINA – SPRZEDAŻ WĘGLA DLA MIESZKAŃCÓW

coal-g6335c6bca_1920

Drodzy mieszkańcy Gminy Żórawina,

w dniu 20 października 2022r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł. Z uwagi na duże zainteresowanie możliwością zakupu tańszego węgla za pośrednictwem samorządów informujemy, że Gmina Żórawina będzie realizowała ten program.

Osoba zainteresowana zakupem surowca po preferencyjnej cenie, będzie musiała złożyć w gminie wniosek o zakup (wnioski będą dostępne po zakończeniu prac legislacyjnych i wejściu w życie ustawy) Uprawnione do kupna są tylko osoby, którym przysługuje dodatek węglowy i które złożyły deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Z zapisów ustawy wynika, iż gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Sprzedawany węgiel będzie występował w asortymencie groszek oraz orzech, i całości pochodzić będzie z importu ( Indonezja, Kolumbia, Australia, RPA ).

Dystrybucja węgla na terenie Gminy Żórawina najprawdopodobniej będzie się odbywała za pośrednictwem podmiotów zajmujących się  sprzedażą  opału na terenie gminy.

Gmina Żórawina ze swojej strony dołoży wszelkich starań, aby proces składania wniosku, dokonywania weryfikacji oraz zakupu węgla, przebiegał w sposób sprawny.

O terminach i szczegółach realizacji przedsięwzięcia będziemy Państwa informować na bieżąco za pośrednictwem naszej strony internetowej i Facebooka.

Udostępnij: