Gmina Żórawina i „Światowe Dni Młodzieży 2016”

blog-img-08

W związku ze wsparciem i czynnym zaangażowaniem Gminy Żórawina w organizację Światowych Dni Młodzieży na terenie Archidiecezji Wrocławskiej Wójt Gminy została wyróżniony i zaproszony  na główne obchody „dni w diecezjach”  – koncert na Stadionie Miejskim we Wrocławiu pt „Singing Europe”. W I części wydarzenia Młodzież z całego świata wysłuchała koncertu siostry Cristiny Scuccii, w II natomiast zaśpiewał chór złożony z ponad 1000 osób, przy muzyce orkiestry symfonicznej wykonując popularne aranżacje pieśni w kilku językach (np. Viva Espana, Kalinka, O sole mio).

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był święty Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Toronto (2002). Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się dzień 20 grudnia 1985 r., kiedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym, wobec Kardynałów i Pracowników Kurii Rzymskiej, wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe.

 Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) są spotkaniem wielodniowym. Obecnie mają one dwie zasadnicze części: pierwsza to „Dni w Diecezjach”, kiedy młodzież przebywa na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania; druga to „Wydarzenia Centralne”, czyli tygodniowy pobyt młodzieży w głównym mieście organizacyjnym: w poniedziałek przyjeżdża się w dane miejsce, we wtorek uczestniczy w ceremonii otwarcia, w środę, czwartek i piątek bierze udział w katechezach i festiwalu młodych, w sobotę pielgrzymuje na miejsce czuwania i uczestniczy w wieczornym spotkaniu z Papieżem, a w niedzielę bierze udział w uroczystej Mszy św. kończącej dany ŚDM.

 

Udostępnij: