Festiwal Gier Logicznych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rzeplinie

IMG-20230602-WA0079

W Szkole Podstawowej w Rzeplinie 2 czerwca odbył się Dolnośląski Festiwal Gier Logicznych, którego pomysłodawczynią i główną organizatorką jest nauczycielka matematyki tejże szkoły, pani Swietłana Godlejewska. Festiwal, który pierwotnie był festiwalem szkolnym, zatacza coraz szersze kręgi i  tym razem zgromadził uczestników nie tylko z Rzeplina ale i z Żórawiny pod przewodnictwem pani Ewy Chomicz i pani Luizy Wróblewskiej, Kobierzyc pod przewodnictwem pani Sylwii Araśkiewicz oraz Legnicy pod przewodnictwem Pana Piotra Wacławskiego.

Ponad 40 uczestników i 9 drużyn mierzyło się w układaniu kostki Rubika na czas, układaniu Tangrama oraz w rozgrywkach Abalone. Oprócz potyczek uczniowskich, również opiekunowie rozegrali mecze towarzyskie w Abalone.

To było ponad 5 godzin świetnej zabawy, zdrowej rywalizacji i wymiany wspólnych doświadczeń. Nikt się nie nudził i w czasie oczekiwania na swoją rozgrywkę, uczniowie grali towarzysko w Abalone, ćwiczyli układanie Tangram, a w czasie całego festiwalu w tle było słychać dźwięk przesuwanych z prędkością światła kostek Rubika.

Oprócz rozgrywek i walki o statuetki i tytuły mistrzów i wicemistrzów Abalone, Kostki Rubika i Tangrama odbyły się również pokazy umiejętności uczniów. Uczniowie zaprezentowali układanie Tangramu, przeróżne kostki, speedstackingu, a goście z Żórawiny pod kierownictwem pani Luizy Wróbleskiej,  pokazali nam czym jest arytmetyka mentalna i abakus. Kółko teatralne pod okiem pani Aliny Ożgi przygotowało przedstawienie o historii powstania festiwalowych gier, czyli kostki Rubika, tangrama i gry Abalone.

Oprócz mistrzowskich tytułów zostały przyznane również tytuły dla najbardziej walecznych drużyn festiwalu I tytuły te zdobyły drużyny z Żórawiny i Kobierzyc.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zdolności dzieciaków.

Rzeplin był nie tylko gospodarzem, ale i zdobył dwukrotnie 1 miejsce w rozgrywkach drużynowych, w kategorii klas młodszych i starszych, drugie miejsce w kategorii klas młodszych zajęła  drużyna z Żórawiny, w kategorii zaś klas starszych – drużyna z Kobierzyc, 3cie miejsce wśród klas młodszych jak i starszych zajęły drużyny  z Legnicy.

Oprócz statuetek drużynowych, przyznane zostały również indywidualne tytuły mistrzowskie.

I tak w klasach młodszych, mistrzem Abalone została Agata Rozmus z Rzeplina, wicemistrzem zaś  Michał Dorobek z Legnicy; mistrzem kostki Rubika został Szymon Przeraziński z Legnicy,  wicemistrzem zaś Michał Kirchhof z Kobierzyc; mistrzynią Tangrama została  Luiza Godlejewska  z Rzeplina, wicemistrzynią zaś Agata Rozmus z Rzeplina.

W klasach starszych natomiast mistrzem Abalone został Stefan Olejniczak z Rzeplina, wicemistrzem Michał Walter z Rzeplina; tytuł mistrza kostki Rubika otrzymał Mateusz Markowski z Kobierzyc, wicemistrza – Michał Żarnicki z Rzeplina; w kategorii Tangram natomiast tytuł mistrza powędrował do Emila Godlejewskiego z Rzeplina, tytuł wicemistrza do Macieja Kuriaty z Kobierzyc.

Festiwal swoją obecnością zaszczycili honorowi goście: sekretarz Gminy Żórawina pani Monika Baron Witka, kierownik Wydziału Oświaty Gminy Żórawina pani Anna Lasota, prezes Inwestrol IZ pan Józef Śliwa. Wszystkie dzieci wyjechały z uśmiechem na twarzy pełni wrażeń oraz z nagrodami pod pachą, ufundowanymi przez Stowarzyszenie Projekt Dzieciaki oraz Wójta Gminy Żórawina.

Już podczas finału festiwalu bezapelacyjnie zapadła decyzja że międzyszkolny Festiwal będzie się odbywał co roku. Zatem do zobaczenia.

Tekst i zdjęcia – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rzeplinie

Udostępnij: