Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Węgrach 12.07.2019 r.

blog-img-08

Fotorelacja z uroczystości.  12 lipca 2019 roku w miejscowości Węgry, po raz drugi odbyły się obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej zorganizowane przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Gminę Żórawina oraz Oddział IPN we Wrocławiu. W uroczystości pod pomnikiem Wincenta Witosa wziął udział dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń. Obchody z udziałem wicewojewody Kamila Krzysztofa Zielińskiego, wójta gminy Żórawina Jana Żukowskiego, przedstawicieli władz samorządowych, sołeckich, żołnierzy garnizonu Wrocław oraz organizacji społecznych i kombatanckich rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą św. poprowadzoną przez ks. Adama Andrejczuka i Henryka Rója.

W trakcie uroczystości złożono podpisy na liście intencyjnym budowy pomnika upamiętniającego to święto, następnie złożono go z podpisami w kapsule i symbolicznie zakopano w miejscu, gdzie w roku 2020 nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika.

12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w woj. świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi. 13 października 2017 roku Prezydent RP podpisał ustawę, która ustanowiła nowe święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto jest obchodzone 12 lipca.

Udostępnij: