Bezpłatne badanie reumatologiczne

blog-img-08

Dokuczają Ci stawy? Nie zwlekaj!  Reumatoidalne zapalenie stawów wykryte na czas pozwala zachować sprawność. „Wszyscy znamy hasło „Ruch to zdrowie”, ale by było ono realne, nasze stawy muszą być zdrowe” – mówi dr hab. Jerzy Świerkot z Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych USK, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii województwa dolnośląskiego. Chociaż współczesna medycyna potrafi skutecznie zahamować postęp choroby i zapobiec jej powikłaniom, to jest jeden warunek: leczenie musi być zastosowane na wczesnym etapie.. Szacuje się, że aż 14 proc. chorych zgłasza się  do jakiegokolwiek lekarza (w tym lekarza rodzinnego) dopiero wówczas, gdy choroba trwa ponad rok. Kolejny problem to zbyt późne dotarcie do specjalisty. Od momentu pojawienia się u lekarza rodzinnego do czasu otrzymania skierowania do reumatologa mija średnio 12 tygodni. Na dalszym etapie też nie jest lepiej, bo nawet mając skierowanie, na wizytę u reumatologa tzw. pacjent pierwszorazowy czeka przeciętnie od 3 do 6 miesięcy.  Brakuje też tzw. szybkiej ścieżki diagnostycznej, czyli konsultacji reumatologicznej w ośrodkach wczesnej diagnostyki.  

Choroba, w walce z którą czas ma ogromne znaczenie, jest reumatoidalne zapalenie stawów. Na badanie pod kątem tego schorzenia powinny zgłosić się osoby w wieku od 18 do 67 lat, które zaobserwowały u siebie następujące objawy:
– niezwiązany z urazem ból i obrzęk stawów trwający co najmniej 3 tygodnie,
– bóle i obrzęk stawów o ile nie są związane z rozpoznaną i leczoną osteoporozą,
– sztywność poranna stawów trwająca powyżej 30 minut,
– stan podgorączkowy,
– ból mięśni,
– uczucie zmęczenia.

Mieszkańcy województw dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego, którzy mają któryś z wymienionych objawów i są w wieku 18-67 lat powinni zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego i zapytać o badania w kierunku RZS. Do końca sierpnia 2020 roku Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców w partnerstwie z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu realizuje projekt pt. „Zapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu”. W ramach tego programu, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji reumatologów. Program ten przeznaczony jest dla osób potencjalnie chorych na RZS, które jeszcze nie są leczone.

O badania należy zapytać lekarza rodzinnego. Można też skontaktować się z Koordynatorem ds. profilaktyki, Panią Agatą Grajek (e-mail: a.grajek@lekarze.rodzinni.pl lub tel.: 519 424 504).

Lista placówek biorących udział w projekcie znajdują się na stronach:

https://www.kodowana.pl/projekty_ue3.html


 

Udostępnij: