Bezpłatne badanie laryngologiczne

blog-img-08

Uwaga na głowę, czyli profilaktyka nowotworów głowy i szyi. Mimo że wiele razy słyszeliśmy, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny i że lepiej zapobiegać niż leczyć, wielu z nas wciąż zaniedbuje badania profilaktyczne. Nierzadko też miesiącami ignorujemy objawy, które powinny nas zaniepokoić. Zażywamy leki przeciwbólowe i odkładamy wizytę u lekarza na bliżej nieokreślony termin. A gdy już trafimy do gabinetu specjalisty czy do szpitala, zdarza się, że choroba jest bardzo zaawansowana.  

Jedną z mniej znanych grup nowotworów są te w obrębie głowy i szyi. Większość pacjentów z tym rodzajem raka zgłasza się do lekarza w trzecim lub czwartym stadium choroby, gdy szanse na wyleczenie i przeżycie są znacznie mniejsze. Dzieje się tak dlatego, że przez długi czas objawy nowotworów głowy i szyi są niewyczuwalne lub mylone ze zwykłymi infekcjami. Dlatego właśnie tak ważne jest, by zgłaszać się na badania profilaktyczne, gdy czujemy się świetnie. Albo potwierdzą one, że jesteśmy zdrowi, albo dzięki nim uda się chorobę wykryć na tyle wcześnie, by szybko i w pełni wrócić do zdrowia.

W ramach programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi z bezpłatnych badań laryngologicznych mogą skorzystać osoby w wieku: 40-65 lat, znajdujące się w grupie ryzyka.

Należą do nich: wieloletni palacze, osoby nadużywające alkoholu, a także mające podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego-HPV/. W grupie ryzyka są też osoby, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych, a mogących być objawem nowotworów z obszaru głowy i szyi. Do objawów tych należą:
– pieczenie języka,
– niegojące się owrzodzenia oraz/lub czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
– ból w trakcie połykania oraz/lub problemy z połykaniem,
– niedrożność nosa lub krwawy wysięk z nosa,
– przewlekła chrypka
– guz na szyi.

Do projektu mogą się zgłosić również ci, którzy nie są w grupie ryzyka, a więc niepalący, nienadużywający alkoholu i nienarażeni na zakażenia HPV, u których występuje jeden z 6 wymienionych wyżej objawów nowotworów z obszaru głowy i szyi, o ile nie jest on związany z infekcją górnych dróg oddechowych i trwa ponad 3 tygodnie.

Projekt „Program profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego” realizowany jest przez Dolnośląskie Centrum Onkologii oraz Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, finansowany ze środków Unii Europejskiej. Program potrwa do końca 2019 roku. 

O badania należy zapytać lekarza rodzinnego. Można też skontaktować się z edukatorem terenowym, którym jest Agata Grajek (e-mail: a.grajek@lekarze.rodzinni.pl lub tel.: 519 424 504).

Lista placówek biorących udział w projekcie znajdują się na stronach:

https://www.kodowana.pl/projekty_ue2.html


 

Udostępnij: