Bezpieczny bankomat – wiele zależy od nas

blog-img-08

Przy wypłacie pieniędzy możemy paść ofiarą kradzieży – nie tylko wyrwania gotówki z naszych rąk, ale także poprzez zeskanowanie karty za pomocą specjalnych nakładek. Pamiętaj, że wszystkie informacje zapisane na karcie należy bezwzględnie chronić. Pozyskanie przez oszustów nawet niekompletnych danych może ułatwić im kradzież pieniędzy z konta.

Zacznij od wyboru bankomatu. Aby nie paść ofiarą złodzieja wybierz bankomat znajdujący się pod nadzorem kamer, ochrony lub w oddziale banku. Należy unikać wypłat z bankomatów w miejscach odludnych lub takich, które są wieczorem słabo oświetlone. Przed wypłata z bankomatu warto rozejrzeć się czy nikt podejrzany nas nie obserwuje, jeśli tak się zdarzy należy anulować transakcję i poszukać innego bankomatu.

Wypłacając pieniądze stań blisko maszyny i zasłoń swoim ciałem ekran i klawisze, dodatkowo zasłoń też ręką klawiaturę. Jeszcze przed włożeniem karty do bankomatu sprawdź czy wejście na kartę nie posiada żadnych dodatkowych nakładek w postaci np. doklejonej nietypowej listwy z nawierconymi małymi otworami, elementy działające jak magnes, elementy, które można oderwać czy odkleić itd. Zwrócić również uwagę na klawiaturę – nie powinna być wypukła ani zniekształcona. Wpisując PIN nie trzymaj palców wyłącznie na klawiszach, z których składa się Twój kod. Jeśli wygląd lub funkcjonowanie bankomatu wzbudzi Twoje podejrzenia nie wykonuj transakcji. Należy jednak niezwłocznie zawiadomić bank lub firmę, która obsługuje dany bankomat. Informację o tym pod jaki numer zadzwonić znajdują się na każdym urządzeniu – jeśli jej nie będzie to należy skontaktować się z policją.

PIN do karty bankowej nie powinien być nigdzie zapisywany, szczególnie na karcie, w portfelu ani w telefonie. Ułóż PIN, który nie będzie oczywisty (jak data Twoich urodzin czy ciąg takich samych cyfr). Nigdy nie podawaj nikomu swojego PINu, ani nie pożyczaj karty. Pamiętaj o zmianie PINu co jakiś czas, np. raz na pół roku. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo sprawdzaj także wyciąg z konta, w przypadku podejrzanych transakcji zgłoś problem swojemu bankowi.

Wypłacając pieniądze zawsze bierz potwierdzenie transakcji, nie zostawiaj go w bankomacie i nie wyrzucaj go obok bankomatu. Potwierdzenie przyda się w przypadku reklamacji transakcji. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo możesz ubezpieczyć kartę oraz ustawić limit wypłat dziennych. W przypadku kradzieży karty możliwość wypłaty pieniędzy z konta zostanie ograniczona do ustawionego minimum.

Mimo, że uwielbiamy płacić kartą to wypłacanie gotówki wciąż jest niezbędne. Aby nie stracić pieniędzy oraz uniknąć stresu przy ewentualnych reklamacjach transakcji pamiętajmy o bezpiecznym użyciu bankomatu, a kartę traktujmy tak jak plik pieniędzy. Nie spuszczajmy jej z oka.

Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.

Zapraszamy na stronę www.bde.wib.org.pl

Udostępnij: