Aktualne informacje w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy

warning-sign-ge4b39f0b5_1280
Szanowni Państwo,
—> Na godzinę 12.00 28.02.2022 r. służby graniczne oszacowały liczbę osób które przekroczyły granicę z Ukrainą na około 250 tyś osób.

—> Urząd Gminy Żórawina uruchomił punkt kontaktowy dla osób, chcących zgłosić zamieszkanie uchodźców, dla których miejscem docelowym pobytu będzie teren Gminy Żórawina:

• GOPS Żórawina:
  1. (+48)71 316 51 03 ew. 24
  2. (+48)71 38 14 177
  3. (+48)71 38 14 175

—> Przyjazd na teren Gminy powinien być poprzedzony zgłoszeniem się w punkcie informacyjnym na terenie PKP Wrocław Główny.

Na terenie punktu można uzyskać informacje dotyczące:

• procedur legalizacji pobytu i uzyskania pozwolenia na pracę,
  • fundacji i stowarzyszeń, które niosą pomoc potrzebującym uchodźcom,
  • numeru infolinii w sprawach cudzoziemskich,
  • miejsc noclegowych przygotowanych na przyjęcie uchodźców na terenie województwa dolnośląskiego.

Ponadto na terenie punktu można napić się ciepłego napoju – kawy/herbaty.

—>  Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy – zasady udzielania i rozliczania świadczeń

• W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie do Polski przybywają obywatele tego państwa, szukając m.in. schronienia i pomocy.
  • Wśród nich są osoby, które potrzebują lub będą potrzebować pomocy medycznej.
  • Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej [1].
  • Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia.
  • więcej na:  https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html
  • na terenie Gminy Żórawina można zgłosić się do ZOZ Żórawina (recepcja) w celu uzyskania pomocy medycznej.

—> Wójt Gminy Żórawina ogłasza zbiórkę darów dla potrzebujących z Ukrainy. Zbieramy:

•  ŻYWNOŚĆ Z DŁUGĄ DATĄ WAŻNOŚCI,
  • KOSMETYKI I CHEMIĘ GOSPODARCZĄ,
  • KOCE I ŚPIWORY (nowe).
    Prosimy nie dostarczać przedmiotów spoza tej listy!  Rzeczy można przynosić do Gminnego Centrum Kultury w Żórawinie Al. Niepodległości 6 od poniedziałku do piątku od 8.00-18.00. Za okazaną pomoc z góry dziękujemy.

—> Wojewoda Dolnośląskiego prosi, aby nie organizować transportu towarów na własną rękę na Ukrainę, a przekazywać pomoc do punktów zbiórki, skąd pomoc będzie dystrybuowana poprzez Wojewodę.

#mieszkańcywspieraią