Jesteś tutaj

Koncert "Melodie dla Anny"

W dniu 09.10.2021 r. na zaproszenie Wójta Gminy Żórawina Pana Jana Żukowskiego w Gminnym Centrum Kultury gościliśmy międzynarodowych gości - laureatów Festiwalu piosenki Anny German „Eurydyka” z Mińska. Dzięki wspaniałej inicjatywie i logistycznej oprawie Pani dyr. Bożenie Komarowskiej i Radnego Mariusza Damasiewicza na scenie GCK w Żórawinie mogliśmy zobaczyć i posłuchać wokalistów ze światowych i europejskich scen.

Wśród uczestników koncertu mieliśmy przyjemność gościć „ojca chrzestnego” Festiwali Kresowych na ziemi dolnośląskiej - Pana dr. Tadeusza Samborskiego – Prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” w Legnicy oraz ks. Bogdana Michalskiego Proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaksonowie.

Podczas koncertu mogliśmy posłuchać wielu mniej znanych kompozycji z repertuaru Anny German.

Wystąpili:

1. Tatiana Trojanowska (Mińsk, Białoruś) – laureat V Festiwalu piosenki Anny German “Eurydyka” w Mińsku.

2. Grażyna Komincz (Lida, Białoruś) - absolwentka wydziału wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

3. Paulina Raczkowska (Nowy Jork, USA)- w Stanach Zjednoczonych ukończyła muzykologię na uniwersytecie Aaron Copland School of Music. W ostatnim czasie wygrała nagrodę Prezydenta Miasta Opole na III Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz wyróżnienie za piosenkę autorską w IV Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

4. Aleksander Kamedulski (Mediolan, Włochy) - laureat wielu międzynarodowych Festiwali.

5. Nadzieja Brońska - I nagroda międzynarodowego Festiwalu pamięci Anny German „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze (2007) oraz Festiwalu pieśni patriotycznej w Legionowie.

6. Agnieszka Babicz- honorowy gość Festiwalu, aktorka, laureat międzynarodowego festiwalu "Tańczące Eurydyki" w Zielonej Górze.

7. Marek Ravski - honorowy gość Festiwalu, członek jury, pedagog, laureat wielu międzynarodowych Festiwali.

8. Aurelia Sobczak - znana aktorka i reżyser z Warszawy.

9. Fortepian, kierownik artystyczny Festiwalu - Witali Oleszkiewicz.

10. Reżyser koncertów i organizator Festiwalu - Marina Towarnicka.

Pan Wójt Jan Żukowski pragnie złożyć serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników koncertu, artystom za wspaniały występ, osobom zaangażowanym w organizację oraz mieszkańcom Gminy Żórawina za liczne przybycie, w szczególności najmłodszej osobie na widowni Zosi, która została zaproszona na scenę oraz wyróżniona na równi z artystami otrzymując od Pana Wójta kwiaty oraz upominek.